ابزار

چهارشاخ ها

چهارشاخ ها

چهارشاخ (چَنگک) ابزار کشاورزی دسته‌داری است که معمولاً دسته‌ ای از جنس چوب دارد و به دسته بیل و پارو شبیه است. به یک سر آن چهار شاخه نوک تیز معمولاً پولادین که اندکی خمیدگی دارند وصل شده‌است. ازاین‌رو روی هم‌رفته به پنجه انسان و چنگال غذاخوری بی‌شباهت نیست (دلیل نام چنگک و انگشته هم همین است). تعداد شاخه‌ها ممکن است چهار عدد و بیشتر باشد. به همین دلیل آن را چهارشاخ می نامند. کاربرد اصلی چهارشاخ ها برای به باد کشیدن خرمن‌های کوفته است تا دانه را از کاه جدا کند.

این ابزار کشاورزی را به نام‌های: چهارشاخ، اَنْگُشْته، اوسین، آشیر (لری)، افشون، اوشین، اوچون، شانه یا شنه، پنجه، هسک و لیفا (مازندرانی) می‌شناسند.

اصولاً برزیگران از این ابزار برای بلند کردن و پرتاب کردن چیزهای سبک در کشتزار و انبار استفاده می‌کنند.

جهت اطلاع از انواع چهارشاخ سان مکث اینجا کلیک کنید. یا با شماره 03145699 تماس بگیرید.

تاریخچه چهارشاخ

در گذشته به خاطر شکل این ابزار، گاه از آن به عنوان افزار دفاع (به ویژه برای کسانی که توانایی خرید یا تهیهٔ شمشیر یا سلاح گرم را نداشتند) استفاده می‌شد. برای هجو ترسایان، گاه در نمایش‌ها و تصویرها اهریمن یا اهریمنان را چنگک به دست به نمایش درمی‌آورند. برخی از این ابزار استفاده‌های هنری و سیاسی نیز نموده‌اند.

نقاشی های هنرمندان مختلف طیف گسترده ای از چنگال ها را در حال استفاده و در حال استراحت به تصویر می کشد. یکی از آثار برجسته آمریکایی «گوتیک آمریکایی» (1930) اثر گرانت وود است که دارای یک ابزار سه شاخه است.

به دلیل ارتباط آن با دهقانان و کشاورزی، چنگک به عنوان یک نماد پوپولیستی استفاده می شود.

نمادشناسی چنگک

چنگک اغلب به جای سلاح در تصاویر رایج و طنزهای شیطان شناسی مسیحی استفاده می شود. بسیاری از کارتون‌ها، کاریکاتور یک دیو را نشان می‌دهند که یک “چنگک” (اغلب سه شاخه) در دست دارد و روی شانه قهرمان داستان، در مقابل یک فرشته دیگر نشسته است.

چنگک یا نیزه سه‌شاخ نوعی نیزه است که به صورت سه شاخه ساخته می‌شود. در ماهی‌گیری با نیزه از این ابزار استفاده می‌شود. چنگک سه‌شاخ سلاح پوزئیدون یا نپتون (خدای دریاها در اساطیر باستان) است.

پوزئیدون که خدای دریا بود، تکان دهنده زمین نیز شناخته می‌شد و باور داشتند هنگامی که خشمگین شود، زمین‌لرزه‌های بزرگی پدیدمی‌آورد. او از نیزه خود برای تولید موج‌های جزر و مدی، سونامی و طوفان استفاده می‌کند.

در جنوب شرقی آسیا (به ویژه تایلند)این چنگک یکی از سلاح‌های هانومان از شخصیت‌های رامایانا است. در اساطیر هندو این چنگک سلاح شیوا است. به زبان سانسکریت، تریشولا نامیده می‌شود  به معنی سه تیغ است.

 

 

 

 

 

 

 

انواع چهارشاخ سان مکث

در حال حاضر چنگک های موجود سان مکث از نوع چهارشاخ می باشد.این چهارشاخ ها از جنس فولاد و با تکنیک فورج تولید می شوند. اندازه شاخ آنها 20*33 می باشد.

فورج چیست؟

(Forging) فرایند شکل دادن به فلز از طریق نیروهای فشاری مثل چکش کاری، پتک یا غلتک است.

در روش فورج،  قطعه ی گداخته را در کوره ای با حرارت مشخص در قالب می گذارند. بر اثر فشار، قطعه فرم قالب را به خود می گیرد. قطعات فورج شده به دلیل از بین رفتن حفرات در حین فرجکاری ،نسبت به روش های دیگر تولیدی، از استحکام و خواص مکانیکی عالی تری برخوردارند.

جهت اطلاع از قیمت چهار شاخ سان مکث اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید