ابزار

تاریخچه متر

تاریخچه متر

متر نواری باریک و درجه‌بندی ‌شده از فلز، پارچه، یا جنس دیگر است که برای اندازه‌گیری طول و عرض اشیاء استفاده می‌شود.

متر در مصر

در مصر باستان (حدود ۵۰۰۰ سال پیش) کشاورزی در دره رود نیل گسترش یافت .در اطراف رود زمین های کشاورزی بزرگی وجود داشت که متعلق  بین کشاورزان بود .

یکی از خصوصیات رود نیل طغیان آن بود. بر اثر طغیان رود زمین های کشاورزی به زیر آب می رفت و بعد از فروکش کردن طغیان مرزهائی که کشاورزان تعیین کرده بودند همه از بین می رفت. دوباره باید زمین ها را تقسیم می کردند. این امر باعث بوجود آمدن یک سیستم اندازه گیری مورد توافق همگان شد. برای حل این موضوع افراد مختلف با اندازه های مختلف را جمع کرده و واحدهای طول را با میانگین گرفتن از آنها حساب کردند و میله های سنگی و بعد چوبی ساختند و در اختیار  مردم  قرار دادند. حمل میله های سنگی به دلیل سنگینی آنها بسیار دشوار بود. بنابراین آنها را از چوب ساختند.

اشتباه در ساخت اولین متر

استفاده از میله های چوبی راحت تر بود؛ اما میله های چوبی وقتی خیس می شدند. اندازه شان کمی تغییر می کرد. اشکال دیگر این میله ها این بود که بعد از مدتی دچار پوسیدگی می شدند.و باز برای راحتی کار این اندازه ها را در اکثر دیوار معابد و بناهای دولتی قرار دادند تا واحدهای مورد استفاده همه مردم در همه جای کشور یکسان باشد .

واحد های استاندارد برای متر

بعدها دولت های مختلف کوشش کردند تا این واحدها را استاندارد کنند.تا حداقل در همه جای کشورشان این استانداردها یکسان باشد. آنها از اعضای بدن پادشاهان و بزرگان استفاده کردند (برای واحدهای انگلیسی اعضای بدن هنری هفتم که بین سال های ۱۴۸۵تا ۱۵۰۹درانگلستان سلطنت می کرد را ملاک قرار دادند.  مثلا یک فوت اندازه کف پا و یک یارد فاصله نوک بینی تا نوک انگشت هنری هفتم  در حالتی که دستش کشیده است !) ولی این کار مشکلات استاندارد سازی را حل نکرد زیرا با مرگ پادشاه و یا سقوط سلسله پادشاهی و اشغال کشور حاکمان جدید دوباره این واحدها را تغییر می دادند. دیگر این که این واحدها فقط در همان سرزمین کاربرد داشت و در کشورها و مناطق دیگر کاربرد نداشت بنابراین باز همان اختلافات پابرجا می ماند .

مایل به چه معنا است؟

مایل واژه ای رومی به معنی یک هزار گام / قدم بود و به حساب آنان، هر گام برابر با دو قدم انسان امروزی بود و همچنین در روم باستان، برای اندازه گیری مسافت های زیاد، از آن استفاده می کردند..

اما آنها نمی توانستند میله ای به طول یک مایل درست کنند. بنابراین، موافقت کردند که اندازه درازای یک مایل برابر ۱۷۶۰ یارد باشد.

البته اینها راه های دقیقی برای اندازه گیری نبودند. چراکه در امپراتوری روم برای یک پا، تنها در یک زمان ۲۰۰ اندازه مختلف وجود داشت.

در قرن هفدهم علاوه بر تجار و بازرگانان ، دانشمندان (فیزیک و نجوم و…) هم نیاز به یک سیستم منسجم جهانی را حس کردند.  طرح های پیشنهادی بعدها زمینه را برای بوجود آمدن سیستم منسجم و جهانی متریک بوجود آورد.

جهت اطلاع از قیمت متر کلیک کنید

قانون متریک – متر در جهان

قانون استفاده از سیستم متریک در تاریخ ۷ آوریل ۱۷۹۵رسما تعریف و لازم الاجرا شد .

طول به عنوان یکی از کمیت های اصلی تعریف شد که واحد آن را متر تعریف کردند. این کلمه به معنی اندازه گیری و یونانی است. بنابر تعریف متر یک ده میلیونیم فاصله استوا تا قطب در امتداد نصف النهاری که از رصدخانه پاریس می گذرد می باشد . بعد از تعیین اندازه متر یک مکعب به طول یک متر ازجنس پلاتین در آکادمی علوم فرانسه نگهداری کردند .

کنوانسیون یا پیمان متر (Meter Convention) یک معاهده بین المللی می باشد که در تاریخ ۲۰ مه ۱۸۷۵(۳۰ اردیبهشت ۱۲۵۴) با شرکت ۱۸کشور صنعتی و مهم دنیا درشهر سور فرانسه (شهرکوچکی در جنوب غرب پاریس) جهت اجرا و نظارت بر سیستم های اندازه گیری واحد و استاندارد به امضا رسید.

جهت اطلاع از قیمت متر کلیک کنید

قانون متر در ایران

ایران نیز در سال ۱۳۵۳(۱۹۷۴میلادی) به عضویت این سازمان درآمد.

در اکتبر سال 1960(میلادی) در کنفرانس دیگر اندازه متر تجدیدنظر شد و اندازه آن 165.763 / 73 طول‌ موج تابش حاصل از تغییر سطح انرژی بین{10p2.5d5} علمی واحد اساس اندازه‌گیری طول و معادل است. اتم کریپتون در خلأ از {لاروس} متر در ابتدا به صورت یک ده میلیونیم ربع دایره نصف‌النهار زمین تعریف می‌شد.

به علت تردیدهایی که در اندازه‌گیری محیط زمین پیدا شد متر را بعد از آن با فاصله موجود میان دو خط موازی حک‌شده بر روی میله‌ای از آلیاژ پلاتین و ایریدیوم مشخص کردند. این میله در دفتر جهان اوزان و مقادیر پاریس موجود است. که در درجه حرارت یخ در حال ذوب شدن نگاه داشته می شد. از روی این نمونه‌های دیگر ساخته و به کشورهای مختلف برده‌اند. در 1961(میلادی) {متر }را چنین تعریف کردند : 165.763 / 73 برابر طول موج نور به رنگ نارنجی مایل به سرخ صادر شده از کریپتون (86). با این تعریف اگر متر رسمی گم شود یافتن و ساختن دوباره آن آسان است.

برای حفظ واحدهای وزن و اندازه، اداره استاندارد در واشنگتن انجام وظیفه می کند. مانند این که در آنجا میله ای از پلاتین وجود دارد که بطور شدید از آن نگهداری می شود. این میله اندازه درازا / مقیاس طول بشمار می رود.

واحدهای اندازه گیری را با واحدهای ثابتی که در واشنگتن است، مقایسه می کنند و به درستی آنها پی می برند.

در انگلستان هم همین گونه مقیاس های ثابتی وجود دارد و در رصدخانه گرینویچ – واقع در نزدیکی لندن – نگهداری می شود.

مدل های مختلف متر در جهان

امروزه وسیله های مختلفی در جهان برای اندازه گیری طول وجود دارد، انواع خط کش ها و متر ها.

مترها جنس ها و اندازه های گوناگونی دارند. مترهای پارچه ای و فلزی از معروفترین آنها به شمار می رود. بیته به محل کاربری متر( خیاطی، مهندسی ساختمان، راهها و…) طول اندازه آنها متفائت است.

شما هم اکنون با رفتن به سایت میتوانید انواع مترهای موجود در مجموعه سان مکث را مشاهده کنید. جهت اطلاع از شرایط فروش و قیمت متر ها با شماره تلفن 03145699 واحد فروش در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید