ابزار

تاریخچه بلبرینگ

بلبرینگ6204ZZسان‌مکث

بلبرینگ و کارکردهای آن

برای آنکه با بلبرینگ6204zz سان‌مکث بیشتر آشنا بشیم لازم است که تاریخچه آن را بدانیم. بلبرینگ از دو بخش ball به معنای گوی و bearing به معنای تحمل‌کردن تشکیل می شود.

هدف یک بلبرینگ کاهش اصطکاک دورانی و تحمل بارهای شعاعی و محوری است.با استفاده از حداقل دو شیار برای مهار توپ ها و انتقال بارها از طریق توپ ها به این امر دست می یابد. در بیشتر کاربردها، یک شیار ثابت است و دیگری به مجموعه دوار (به عنوان مثال، هاب یا شفت) متصل است. همانطور که یکی از شیارهای بلبرینگ می چرخد ​​باعث می شود که توپ ها نیز بچرخند. از آنجایی که توپ‌ها در حال غلتیدن هستند، ضریب اصطکاک بسیار کمتری نسبت به زمانی که دو سطح صاف روی هم می‌لغزند، دارند.

تاریخچه بلبرینگ

طرح بلبرینگ داوینچی

طرح بلبرینگ داوینچی

 

اختراع بلبرینگ به شکل غلتک های چوبی که نگهدارنده یک جسم در حال حرکت است قدمت زیادی دارد. حتی ممکن است قبل از اختراع چرخی باشد که روی یک بلبرینگ ساده می چرخد.

اولین نمونه بازیابی شده، یک بلبرینگ چوبی است که از یک میز دوار از بقایای کشتی های رومی Nemi در دریاچه نمی، پیدا شد. قدمت این غارها به 40 سال قبل از میلاد می رسد. لئوناردو داوینچی در حدود سال 1500 نقاشی هایی از بلبرینگ ها را در طراحی خود برای هلیکوپتر گنجاند. این اولین استفاده ثبت شده از یاتاقان ها در طراحی هواپیماست.

بلبرینگ ها از زمان های قدیم توسعه یافته بودند، اولین ثبت اختراع مدرن در مورد بلبرینگ ها به فیلیپ وان، مخترع و استاد آهن ولزی بر می گردد. او اولین طرح برای بلبرینگ را در Carmarthen در سال 1794 ساخت. این اولین بلبرینگ مدرن بود.

ژول سوریری، مکانیک دوچرخه پاریسی، اولین بلبرینگ توپی سبک شعاعی را در سال 1869 طراحی کرد. او آن را روی دوچرخه ای که جیمز مور در اولین مسابقه جاده ای دوچرخه سواری در جهان، پاریس-روئن، در نوامبر 1869 سوار شد، نصب کرد. اولین یاتاقان‌های ساده و غلتشی از چوب و پس از آن برنز بودند. در طول تاریخ یاتاقان ها از مواد بسیاری از جمله سرامیک، یاقوت کبود، شیشه، فولاد، برنز و سایر فلزات ساخته شده است.

 

نقش بلبرینگ در انقلاب صنعتی

بلبرینگ ها نقشی اساسی در انقلاب صنعتی نوپا ایفا کردند و به ماشین آلات صنعتی جدید اجازه دادند تا به طور کارآمد عمل کنند. به عنوان مثال، آنها برای نگه داشتن مجموعه های چرخ و محور استفاده می شدند تا اصطکاک را در مقایسه با طرح های غیر باربری قبلی کاهش دهند.

کابردهای بلبرینگ در دنیای امروز

کاربردهای زیادی وجود دارد که در آن یک یاتاقان مناسب‌تر می‌تواند کارایی، دقت، فواصل سرویس، قابلیت اطمینان، سرعت عملیات، اندازه، وزن و هزینه‌های خرید و کارکرد ماشین‌آلات را بهبود بخشد.

بلبرینگ های توپ و غلتک امروزی در بسیاری از کاربردها استفاده می شود که شامل یک جزء چرخان است. به عنوان مثال می توان به بلبرینگ های با سرعت بسیار بالا در مته های دندانپزشکی، یاتاقان های هوافضا در مریخ نورد، گیربکس و یاتاقان های چرخ در خودروها، یاتاقان های خمشی در سیستم های تراز نوری و یاتاقان های هوای مورد استفاده در ماشین های اندازه گیری مختصات، اشاره کرد.

جهت آشنایی بیشتر با انواع بلبرینگ ها و کاربردهای آن به این مقاله مراجعه کنید.

انواع بلبرینگ

انواع بلیرینگ

 

بلبرینگ ها، با شکل، جنس، روغن کاری، اصل عملکرد و … متفاوت وجود دارد.

حداقل 6 نوع متداول بلبرینگ وجود دارد،که هر کدام بر اساس اصول مختلفی عمل می کنند:

 • ساده

  ، متشکل از یک شفت که در یک سوراخ می چرخد. چندین سبک خاص وجود دارد: بوش، بلبرینگ ژورنال، آستین، تفنگ، کامپوزیت.

 • بلبرینگ عنصر نورد

  ، که در آن عناصر غلتشی که بین چرخهای چرخشی و ثابت قرار می گیرند از اصطکاک لغزشی جلوگیری می کنند. دو نوع اصلی وجود دارد:

بلبرینگ، که در آن عناصر نورد توپ های کروی هستند.

غلتک، که در آن عناصر نورد استوانه ای، مخروطی یا کروی هستند.

 

 • بلبرینگ جواهر، یاتاقانی ساده که در آن یکی از سطوح یاتاقان از مواد جواهر شیشه ای بسیار سخت مانند یاقوت کبود برای کاهش اصطکاک و سایش ساخته شده است.
 • بلبرینگ سیال، یاتاقان غیر تماسی که در آن بار توسط یک گاز یا مایع (یعنی بلبرینگ هوا) تحمل می شود.
 • بلبرینگ مغناطیسی، که در آن بار توسط یک میدان مغناطیسی پشتیبانی می شود.
 • یاتاقان خمشی، که در آن حرکت توسط یک عنصر بار که خم می شود پشتیبانی می شود.

حرکات معمول مجاز توسط بلبرینگ عبارتند از:

 • چرخش شعاعی به عنوان مثال چرخش شفت؛
 • حرکت خطی به عنوان مثال کشو;
 • چرخش کروی به عنوان مثال مفصل توپ و سوکت؛
 • حرکت لولا به عنوان مثال در، آرنج، زانو.

 

بلبرینگ6204zzسان‌مکث معمول ترین بلبرینگ از نوع بلبرینگ های غلطکی دارای یک ردیفه ساچمه گرد و شیار عمیق می باشد که در صنایع مختلف کاربرد وسیع داشته جهت کاهش اصطکاک گردشی در بارهای رادیال که مقاومت باری کمتری نیاز دارند بکار می رود. این بلبرینگ ها می توانند نیروهای شعاعی و همینطور نیروهای محوری را در حد بسیار بالایی تحمل و جذب نمایند.

بلبرینگ6204zz سان‌مکث

بلبرینگ6204zz سان‌مکث تک جعبه 

 

جهت اطلاع از قیمت بلبرینگ سان مکث کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید