ابزار, یراق

بلبرینگ 6204ZZ

بلبرینگ6204zz سان‌مکث

،

بلبرینگ6204zz چیست و چه وظایفی دارد؟

بلبرینگ6204ZZ تک جعبه سان‌مکث  مانند سایر بلبرینگ ها در واقع توپ‌های حامل یا چرخ‌دنده چرخشی یا توپی محسوب می‌شود که مانع از ایجاد اصطکاک و سایش سطوح در حال چرخش روی هم شود. برای مثال، چرخش اجسام سنگین و حرکت آن‌ها مانند چرخ‌های اتومبیل به واسطه بلبرینگ‌ها امکان‌پذیر می‌شود. البته بلبرینگ‌ها در قسمت‌های مختلف خودرو که امکان ایجاد اصطکاک وجود دارد، به کار می‌روند.

 

وظایف بلبرینگ

۱. کمک به انتقال قدرت بین قطعات

بلبرینگ شرایط چرخش برخی قطعات را روی هم فراهم می آورد. در عین ممانعت از ایجاد اصطکاک، در انتقال نیرو بین این قطعات نیز موثر است.

۲. جلوگیری از ایجاد اصطکاک

بلبرینگ علاوه بر اینکه با این کار، از استهلاک قطعات جلوگیری می‌کند و مانع از هدررفت انرژی تحت تاثیر گرما و اصطکاک می‌شود.

۳. پیشگیری از سایش قطعات و سطوح

به کمک بلبرینگ از تماس‌های تحلیلی و ایجاد خوردگی بین سطوح پیشگیری می‌شود. بنابراین قطعات دچار آسیب‌های ناشی از ساییدگی نمی‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ

با وجود اینکه بلبرینگ‌های 6204zz سان‌مکث، خود قطعات کوچکی هستند اما از اجزای متعددی تشکیل می‌شوند. قطعات بلبرینگ به ظرافت کنار هم چیده می شوند. آنها نقش مهم و بزرگی را در ماشین‌آلات صنعتی ایفا می‌کنند. این اجزا در چهار بخش اصلی خلاصه می‌شوند که عبارتند از:

 

اجزای تشکیل دهنده بلبرینگ

 

کنس یا رینگ (Ring)

هر بلبرینگ دو رینگ داخلی و خارجی دارد که اجزای دیگر این قطعه را از دو سمت در بر می‌گیرد. جنس رینگ ها معمولا از آلیاژ فولاد است.

ساچمه یا رول (Rolling Elements)

اجزای غلتکی بلبرینگ هستند که در واقع با چرخش خود حرکت بلبرینگ را ممکن می‌سازند. ساچمه‌ها نیز عموما از جنس فولاد هستند.

قفسه یا کیج (Cage)

بخشی که ساچمه‌ها را دربر گرفته و از تماس آن‌ها با یکدیگر جلو گیری می‌کند. ضمن اینکه مانع از حرکت افقی و جانبی رول‌ها می‌شود. قفسه‌ها را از جنس فیبر، فولاد یا برنج می‌سازند.

کاسه نمد

بین رینگ‌ها و قفسه قرار می‌گیرد. ممکن است در هر دو سمت قفسه و بین رینگ داخلی و خارجی باشد و یا تنها بین رینگ داخلی و قفسه استفاده شود. وظیفه کاسه نمد بلبرینگ ممانعت از خروج روغن هیدرولیک درون قفسه ها و بین رول‌ها، به بیرون است. این قطعه نوعی عایق در برابر نفوذ آب به درون بلبرینگ نیز محسوب می‌شود.

در بلبرینگ6204سان مکث کاسه نمد فلزی است که این خود دلیل نامگذاری ZZ2  در این نوع بلبرینگ است.

رولبرینگ یا بلبرینگ

ساچمه‌ها اجزای اصلی تشکیل دهنده بلبرینگ‌ها هستند که بلبرینگ را تبدیل به نوعی یاتاقان غلتکی می‌کنند. درواقع نوع ساچمه بلبرینگ تعیین کننده نوع بلبرینگ نیز است و بلبرینگ‌ها با انواع مختلف ساچمه تولید می‌شوند. به این ترتیب که در برخی مواقع ساچمه‌ها به صورت استوانه طراحی می‌شوند. در این مواقع به بلبرینگ رولبرینگ گفته می‌شود. بنابراین بهتر است بگوییم اجزای چرخشی بلبرینگ‌ها در اشکال مختلفی تولید می‌شوند. این اشکال عبارتند از:

 

 

بلبرینگ6204ZZسان‌مکث

بلبرینگ6204ZZ سان‌مکث

 

گرد

استوانه

بشکه‌ای

مخروطی

سوزنی

کف گرد مخروطی

این اشکال مختلف در پارامترهای سنجشی بلبرینگ‌ها مانند سرعت چرخش، میزان تحمل بار، جهت تحمل بار و اندازه آن‌ها موثر هستند و با توجه به کارایی و نقش بلبرینگ در بخش‌های مختلف از یکی این مدل ها استفاده می‌شود. همچنین ممکن است در برخی از بلبرینگ‌ها از دو ردیف ساچمه برای تحمل بار بیشتر استفاده شود. گاهی نیز برای بلبرینگ‌ها از نوعی درپوش مخصوص استفاده می‌شود.

طرز کار بلبرینگ

بلبرینگ‌ها توان تحمل هر دو نوع بارهای شعاعی و محوری را دارند. این بار از لایه خارجی به رول‌ها منقل شده و سپس به سمت لایه داخلی می‌رود. به این ترتیب که فشار حاصل از اصطکاک به رینگ بیرونی وارد می‌شود. این نیرو که به ساچمه‌ها منتقل می‌شود در اثر چرخش آن‌ها کاهش میابد و به صورت کنترل شده به رینگ‌ داخلی ارسال می‌گردد.

در واقع حرکت نرم ساچمه‌ها درون قفسه‌ها که به کمک روغن هیدرولیک درون بلبرینگ نرم‌تر و راحت‌تر نیز می‌شود، موجب حرکت راحت‌تر رینگ‌ها شده و چرخش قطعات چرخشی متصل به بلرینگ‌ها را نیز ساده‌تر می‌کند و سرعت و توان تحمل بار بلبرینگ تغییر می‌کند.

در بلبرینگ‌هایی که در آن‌ها از ساچمه غلتکی استفاده می‌شود _به دلیل کوچک بودن سطح  تماس رول‌ها با رینگ‌ها_ سرعت حرکت بالاتر رفته اما توان تحمل بار کاهش می‌یابد. اما در بلبرینگ‌هایی که در آن‌ها از رول‌های استوانه یا بالشتی استفاده می‌شود سرعت کاهش یافته و استقامت بلبرینگ بالا می‌رود. رول‌های مخروطی نیز سرعت حرکت را در یک سمت بیشتر کرده و توان تحمل بار را در سمت دیگر بلبرینگ افزایش می‌دهند. از آن‌ها در مواردی که نیاز به سرعت و مقاومت متفاوت در دو سمت قطعات چرخی است، استفاده می‌شود.

بلبرینگ6204zz سان‌مکث  بیشتر برای فرغون کاربرد دارد. هر چند که با توجه به قطر رینگ داخلی میتواند مصارف دیگری هم داشته باشد.

 

 

انواع بار وارده به بلبرینگ‌ها

از وظایف بلبرینگ‌ها تحمل بار وارد شده از قطعات در حرکت است. این بار می‌تواند به چند حالت بر بلبرینگ فشار وارد کند.

شعاعی ، محوری، لحظه‌ای

بلرینگ‌های خودرو انواع بار را متحمل می‌شوند و به همین دلیل به آن‌ها بلبرینگ‌های حامل بار مرکب می‌گویند. بار شعاعی بر شعاع رینگ‌ها بلبرینگ فشار و نیرو وارد می‌کند. بار محوری نیز بر مرکز یا شفت بلبرینگ نیرو وارد می‌کند. اما بار لحظه‌ای بر بدنه بلبرینگ و به صورت آنی و گذرا وارد می‌شود.

بلبرینگ‌های شعاعی

بلبرینگ‌های شعاعی تحمل بار و سرعت خوبی دارند. در این نوع بلبرینگ، ساچمه‌های غلتکی درون شیاری هم‌قطر خود قرار می‌گیرند که درون رینگ‌ها تعبیه می‌شود. این شیار درون رینگ سطح تماس ساچمه‌ها و رینگ‌ها را افزایش می دهد. در این بلبرینگ از قفسه‌های دو تکه برنجی یا پلاستیکی استفاده می‌شود. روغن هیدرولیک نیز درون شیارها و بین ساچمه‌ها و قفسه‌ها را پر می‌کند. مزایای این نوع بلبرینگ شامل:

– حفظ سرعت       – کاهش چشمگیر اصطکاک            – تحمل بار شعاعی بالا

می‌شود. اندازه و تعداد ساچمه‌ها براساس میزان تحمل بار و سرعتی که از بلبرینگ نیاز است، تنظیم می‌شود. گاهی برای بالا بردن تحمل بار بلبرینگ‌های شیار عمیق، از دو شیار رینگی و دو ردیف ساچمه غلتکی در آن‌ها استفاده می‌شود. همچنین این نوع بلبرینگ قابلیت تعمیر و روغن‌کاری مجدد ندارد. از این نوع بلبرینگ در جعبه فرمان، دینام، هرزگرد، چرخ عقب خودروهای سواری و پلوس استفاده می‌شود.

 

بسته بندی بلبرینگ سان مکث

 

بلبرینگ6204ZZ

بلبرینگ 6204ZZ تک جعبه سان‌مکث

بلبرینگ های 6204 ZZ2 سان مکث، به صورت تک جعبه ارائه می شود.  هر ده جعبه مجددا داخل یک بسته بندی مجزا قرار دارد.این نوع بسته بندی به شما کمک میکند فروش راحت تری داشته باشید.

جهت دریافت لیست قیمت‌بلبرینگ6204ZZ سان‌مکث کلیک کنید

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید